Czy warto do ocieplania domu użyć pianki poliuretanowej?

Czy warto do ocieplania domu użyć pianki poliuretanowej?

Od lat tradycyjnie do ocieplania domów i innych budynków wykorzystywana jest wełna mineralna i styropian. Jakiś czas temu na rynku pojawiło się zupełnie nowe rozwiązanie jakim jest pianka poliuretanowa. Czy jest to materiał, który naprawdę warto polecić? Zobaczmy.

Zalety pianki poliuretanowej

Pianka poliuretanowa jako materiał do ocieplania budynków dopiero zyskuje w naszym kraju popularność. Inwestorzy, którzy stoją przed podjęciem decyzji o tym, jaki materiał do ocieplania wybrać pytają o to, jakie są wady i zalety izolacji pianką poliuretanową. Do zalet pianki poliuretanowej na pewno należy to, że można wykorzystać ją do izolowania praktycznie wszystkich elementów budynku. Można wybrać ten materiał zarówno do wykonania izolacji fundamentów jak i dachu. Plusem wykonywania izolacji przy pomocy pianki poliuretanowej jest to, że prace przebiegają bardzo szybko. Piana poliuretanowa to materiał, który nie jest dostępny w składach budowlanych. Jest wytwarzana bezpośrednio na placu budowy w specjalnym agregacie ze specjalnie dobranych składników. Izolacje natryskowe bardzo często wybierają inwestorzy, którzy dokonują remontu poddasza użytkowego. Do wykonywania izolacji poddaszy pianka poliuretanowa nadaje się wyjątkowo dobrze. Ogromną zaletą pianki poliuretanowej jest także to, iż tworzy ona izolację, która jest paroprzepuszczalna. Mówiąc o piance poliuretanowej koniecznie należy wspomnieć o tym, że na rynku dostępnych jest je dwa rodzaje; do wyboru jest piana otwartokomórkowa oraz zamkniętokomórkowa. Pierwszy rodzaj piany jest bardzo elastyczny. Pianę otwartokomórkową stosuje się więc do ocieplania poddaszy oraz ścian budynków wznoszonych w konstrukcji szkieletowej. Z uwagi na to, iż piana ta jest dość mocno nasiąkliwa, wskazane jest wykonanie paroizolacji ścian wewnętrznych. Piana zamkniętokomórkowa ma właściwości podobne  do polistyrenu XPS, jest więc alternatywą dla płyt poliuretanowych i styropianu.

Czy piana poliuretanowa ma wady?

Piana poliuretanowa ma mnóstwo zalet, ale nie jest produktem idealnym, a więc pozbawionym wad. Największa z nich to cena. Wprawdzie sama piana nie należy do materiałów bardzo drogich, jednak jej montaż do tanich już nie należy. Zastosowanie warstwy pianki o grubości około 18 centymetrów oznacza koszt 80 zł za metr kwadratowy. Aby zmniejszyć koszty niektórzy inwestorzy decydują się na zmniejszenie grubości pianki, ale zbyt cienka warstwa sprawia, że pianka przestaje być efektywnym materiałem ocieplającym. Ogromnym minusem pianki poliuretanowej jest to, że jest ona łatwopalna. Z uwagi na łatwopalność wielu inwestorów rezygnuje z pianki i wybiera materiały, które są niepalne. Izolacje natryskowe mają wiele zalet. Jak na razie nie należą do materiałów cieszących się wyjątkowo dużą popularnością. Mają jednak tyle zalet, że za jakiś czas mogą wyprzeć z rynku materiały od lat używane jako materiał ocieplający. Uszczelnienie budynku pianką poliuretanową znacznie ogranicza straty ciepła. Niższe rachunki za ogrzewanie to ogromny plus.

Previous Smartfony Huawei Honor jeszcze nie umarły
Next Smartfony Xiaomi MI 8

Może to Ci się spodoba

Wiadomości 0 Comments

Dzięki policjantom z Rybnika dwa młode lwy trafiły pod fachową opiekę

Policjanci z wydziału dw. z przestępczością gospodarczą rybnickiej komendy wszczęli postępowanie w sprawie nabycia, przetrzymywania i hodowli w niewłaściwych warunkach oraz bez wymaganych dokumentów m.in. CITES, zwierząt szczególnie zagrożonych wyginięciem.

Wiadomości 0 Comments

Strażak piroman zatrzymany

Policjanci z komisariatu w Czerwionce-Leszczynach zatrzymali młodego mężczyznę, podejrzanego o podpalenie kartonów, od których zajęła się ściana rampy rozładunkowej znajdującej się w pobliżu sklepu oraz kontenera na śmieci. Straty oszacowano

Wiadomości 0 Comments

Najpierw znęcał się nad psem, a potem go zabił

Policjanci z Czerwionki-Leszczyn zatrzymali 32-latka, podejrzanego o znęcanie się nad psem a następnie jego zabicie. Z ustaleń śledczych wynika, że mężczyzna wstrzyknął zwierzęciu płyn do odmrażania zamków i bił go

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź