Gry dla całej rodziny

Gry dla całej rodziny

Szukasz sposobu na wspólne spędzenie czasu z rodziną, by zacieśnić łączące was więzy, a jednocześnie spędzić czas w miły sposób niosących wiele wartości edukacyjnych dla dzieci? Wybór odpowiedniego zajęcia wcale nie jest prosty, dlatego warto poznać wcześniej kilka wartościowych wskazówek, które sprawią, że wszyscy będzie mogli dobrze się bawić.

Jak zorganizować czas dla całej rodziny?

By zorganizować rozrywkę dla wszystkich domowników w taki sposób, by wszyscy byli zadowoleni i nikt nie czuł nudy czy zniechęcenia, trzeba wiedzieć, jak się zabrać za wybieranie sposobu spędzania czasu. Pierwszą rzeczą, o której najczęściej zapominają rodzice, jest nie myślenie jedynie o dzieciach. Wiadomym jest, że to dla nich organizuje się tego typu atrakcje i to o nie trzeba najbardziej w ich trakcie zadbać, jednak kierowanie się jedynie potrzebami malucha sprawia, że często rodzice bardzo szybko stają się znudzeni. Dlatego też, wybierając atrakcje na wspólny czas, postaw na coś, co lubicie wszyscy. Może to być wycieczka do muzeum zakończona wizytą w lodziarni, wspólna wycieczka rowerowa pod miasto, by zaczerpnąć świeżego powietrza i nieco się rozruszać, bądź ciekawa planszówka pobudzająca wyobraźnię i zmuszająca do myślenia, której poziom odpowie potrzebom wszystkich, jak w przypadku gier rodzinnych, takich jak Taboo czy Dixit. Tego typu gry tworzone są w taki sposób, by ich mechanika i zasady były wystarczająco proste, aby dziecko nie miało problemu z ich zrozumieniem i używaniem w praktyce, a jednocześnie w taki, by sama rozgrywka stawiała wyzwanie zarówno przed pociechami jak i ich rodzicami.

Pamiętaj również o tym, by dostosować sposób spędzania czasu do waszych możliwości finansowych  fizycznych. Nie wybieraj się do drogiego lunaparku, jeśli wiesz, że niepotrzebnie narazi to twój fundusz. Jeśli zapewnisz maluchowi ciekawą rozrywkę w domu, nie będzie miało dla niego tak dużego znaczenia, że nie pojechaliście do wesołego miasteczka. Nie decyduj się również na gry i zabawy, które wymagają nadmiernego ruchu, jeśli nie jesteś w najlepszej formie. Zapewnienie dzieciom ruchu jest niezwykle ważne, jednak można to zrobić w sposób bezpieczny dla twojego zdrowia. Dlatego też, zamiast grać z dzieckiem w piłkę, gdy bolą cię stawy, wyjdźcie całą rodziną do parku z placem zabaw, gdzie będziecie mogli wspólnie posiedzieć, porozmawiać, zjeść i zagrać w jakąś planszówkę, a twoja pociecha będzie mogła porzucać do kosza z rówieśnikami. W ten sposób połączycie przyjemne z pożytecznym i wszyscy będą zadowoleni.

Warto również pamiętać o tym, że do najlepszej zabawy czasem nie trzeba niczego wielkiego. Wspólne gotowanie, sprzątanie czy innego rodzaju prace domowe, które wykonujecie wspólnie, również mogą być doskonałą zabawą, dzięki której połączyć rozwój dziecka z wykonywaniem obowiązków i jednocześnie uzyskasz pomoc od malucha, który będzie z siebie dumny, że mógł pracować na równi z dorosłymi – co z kolei rozwinie jego poczucie pewności siebie. Jeśli sprawisz, że malowanie ścian stanie się przygodą, rywalizacją bądź inna formą zabawy, czas upłynie wam w miłej atmosferze i zanim się obejrzysz, zrobisz co trzeba, podczas gdy twoje dziecko będzie w siódmym niebie. Pamiętaj jednak o tym, by do każdego zadanie podejść rozsądnie: zabezpiecz odpowiednio teren, upewnij się, że akcesoria których używasz, są wolne od szkodliwych dla dzieci substancji i dopiero wtedy przejdź do realizacji zadania.

W co zagrać z dzieckiem?

Czasem jednak masz ochotę po prostu zagrać w jakąś dobrą grę pokroju Carcassonne czy Monopoly. Jeśli szukasz gry, w którą możesz zagrać z całą rodziną, pamiętaj, by przede wszystkim przeglądać kategorię gier rodzinnych na stronach internetowych sklepów zabawkarskich, bądź zapytać o taką pracownika sklepu, w którym robisz zakupy. Tego typu gry stworzone są we wspomniany wyżej sposób – bawią, uczą i zapewniają wyzwaniem zarówno dzieciom jak i dorosłym. To najlepszy sposób, by grać z dzieckiem i nie poczuć znużenia. Jeśli zaczniesz rozwijać w swojej pociesze miłość do gier planszowych już od najmłodszych lat, z wiekiem będziecie mogli wspólnie sięgać po coraz trudniejsze, ciekawsze tytuły z rozbudowaną fabułą, figurkami do malowania, kartami i całymi dziesiątkami zasad, dzięki którym każda rozgrywka stanie się niezapomnianą przygodą porywającą na długie godziny. Granie z dziećmi w gry planszowe to inwestycja nie tylko w ich rozwój i edukację, ale również wasze dobre relacje wraz z biegiem czasu.

Pamiętaj jednak o tym, by dobrać grę odpowiednio do zainteresowań dziecka i pozostałych członków rodziny. Zacząć trzeba w taki sposób, by wytworzyć miła, przyjazną do gry atmosferę, dzięki której maluch będzie chciał zagrać ponownie, a ty i pozostali domownicy równie chętnie zasiądziecie z nim do zabawy. W ten sposób zyskasz pewność, że wasz wspólnie spędzony czas będzie pełny sukcesów i pomoże dziecku prężnie rozwijać umysł oraz kompetencje językowe i społeczne, dzięki czemu z wiekiem łatwiej będzie mu nawiązywać relacje z innymi ludźmi.

Previous Zmiany w przepisach
Next Tragiczny finał imprezy

Może to Ci się spodoba

Life&Style 0 Comments

Dlaczego Polacy pokochali drukarnie internetowe?

Gdy po raz pierwszy zaczęliśmy korzystać z możliwości drukarni działających w Internecie, podchodziliśmy do nich z pewnym sceptycyzmem. Uznawaliśmy, że są one interesującymi, innowacyjnymi podmiotami, trudno było nam jednak uwierzyć,

Life&Style 0 Comments

Krystyna Kofta pracuje nad powieścią opartą na własnych doświadczeniach życiowych

W nowej powieści pisarka opowie o trudach życia w PRL-u, głównie problemach z zaopatrzeniem w podstawowe produkty. Czytając swoje dzienniki z tamtego okresu, Kofta zauważa jak bardzo Polska zmieniła się w ciągu minionych trzydziestu lat. Większość

Life&Style 0 Comments

Jakie są objawy uzależnienia od dopalaczy?

Nowe substancje psychoaktywne i nielegalne („dopalacze”) to substancje syntetyczne, które zostały opracowane w celu naśladowania skutków innych nielegalnych narkotyków, takich jak kokaina i ecstasy/MDMA, a nawet leki wydawane na receptę.

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź