Huśtawka – jak zrobić?

Huśtawka – jak zrobić?

Jeżeli mamy dzieci i ogród, zdecydowanie nie może w nim zabraknąć huśtawki. Zapewni ona im nie lada frajdę, a jeśli ją odpowiednio zaprojektujemy będzie służyła także dorosłym do chwili relaksu i zapomnienia. Jak zatem ją zrobić?

W pierwszej kolejności należy zaprojektować konstrukcję. Stosunkowo najprostsza do wykonania jest huśtawka swym kształtem przypominająca literę A. Pod uwagę należy wziąć także miejsce jej umieszczenia. Zanim przystąpimy do prac, trzeba także skompletować wszystkie niezbędne materiały.

Huśtawka drewniana

Nie ma co ukrywać, iż najpopularniejszym materiałem, z którego buduje się huśtawki, jest drewno. Pięknie komponuje się ono bowiem z roślinnością ogrodową i jest łatwe w obróbce. Jeżeli nie jesteśmy wprawieni w wykonywaniu tego typu budowli, warto postawić na prostą, acz stabilną konstrukcję.

Huśtawka powinna opierać się na dwóch trójkątnych podporach. Aby zadbać o ich stabilność, należy umieścić na każdej dodatkową belkę poprzeczną oraz zastrzały usztywniające. Otrzymamy wówczas dwie konstrukcje przypominające literkę A, które powinny być od siebie oddalone o około 200 cm.

Następnie umieszczamy na nich belkę, która pełni funkcję stabilizującą. To na niej właśnie zawiesimy huśtawkę. Aby huśtawka była bezpieczna, należy zabetonować podpory w gruncie. Wówczas zminimalizujemy ryzyko przewrócenia się huśtawki, nawet przy dużych obciążeniach.

Niezwykle ważną kwestią jest to, aby podłoże pod huśtawką ogrodową było miękkie. Konstrukcję najlepiej zatem ustawić na trawniku. Dobrym rozwiązaniem jest również wysypanie w jej obrębie grubej warstwy piasku. Będzie ona pełniła funkcję amortyzatora w razie upadku.

Konieczne jest także zaimpregnowanie wszystkich belek użytych w trakcie budowy huśtawki. W tym celu szczególnie przydatna okaże się farba do drewna. Podczas jej wyboru zwróćmy jednak uwagę, czy jest ona przystosowana do użytku zewnętrznego. Powinna ona:

  • być odporna na wilgoć,
  • nie blaknąć pod wpływem promieni słonecznych,
  • zabezpieczać drewno przed szkodnikami.

Tylko spełniając powyższe kryteria farba do drewna będzie w stanie ochronić huśtawkę przed szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych. To zaś pozytywnie wpłynie na jej trwałość.

Huśtawka z metalu

W ogrodach spotkać możemy się również z huśtawkami metalowymi. Rozwiązanie to występuje jednak rzadziej, gdyż wymaga umiejętności spawania. Niemniej, huśtawka wykonana z metalu odznacza się bardzo dobrą trwałością oraz odpornością na uszkodzenia mechanicznie. Ma również niepowtarzalny wygląd.

Podobnie jak w przypadku huśtawki z drewna w pierwszym kroku należy wykonać dwie boczne podpory w kształcie zbliżonym do trójkąta. Użyć możemy w tym celu stalowych rur lub profili. Ważne jest to, aby miały odpowiednią grubość. Miejsce ich przecięcia należy dobrze zespawać.

Każda z bocznych podpór powinna zostać wyposażona w poprzeczną rurkę, dzięki czemu zyskamy stabilną konstrukcję w kształcie litery A. Na odporach należy umieścić belkę, na której zawiesimy huśtawkę. Miejsca łączenia się metalowych elementów należy zespawać.

Zanim jednak przystąpimy do konstruowania huśtawki, upewnijmy się, że metalowe elementy nie mają jakichkolwiek zadziorów, które mogłyby stwarzać zagrożenie podczas huśtania. Dla bezpieczeństwa warto zatem przeszlifować wszystkie części z metalu. W tym celu warto użyć szlifierki. Papier ścierny może nie być bowiem aż tak dokładny.

Również i w przypadku huśtawki z metalu potrzebujemy solidnych fundamentów, aby konstrukcja nie przewróciła się. Nie mniej istotne jest jej zabezpieczenie przed rdzą. Dobrym rozwiązaniem będzie w tym przypadku farba do metalu o właściwościach antykorozyjnych. Sprawi ona również, że huśtawka będzie estetycznie wyglądać.

Samodzielne skonstruowanie huśtawki z drewna lub metalu jest możliwe. Potrzebujemy jednak odpowiedniego projektu. Równie ważne jest skompletowanie wszystkich niezbędnych materiałów i narzędzi. Wówczas prace budowlane przebiegną sprawnie. Aby jednak huśtawka służyła nam przez kilka sezonów, konieczne jest jej odpowiednie zabezpieczenie przed wpływem czynników zewnętrznych.

Previous Groźne zderzenie na ulicy Wodzisławskiej
Next Śmiertelne potrącenie pieszej w Bełku

Może to Ci się spodoba

Wiadomości 0 Comments

Odnalazła się 23-letnia Agnieszka z Rybnika

Odnalazła się 23-letnia rybniczanka, która była poszukiwana przez policję. Kobieta wczoraj rano wyszła z domu i nie powróciła do miejsca zamieszkania. Po komunikacie jaki został opublikowany w mediach, 23-latka sama

Wiadomości 0 Comments

Wchodzenie na zamarznięte zbiorniki wodne – zagrożenia

W okresie zimowym dużym zagrożeniem dla spacerujących po zamarzniętych zbiornikach wodnych jest załamanie się tafli lodu lub wpadnięcie do przerębla. Na terenie Rybnika oraz powiatu rybnickiego znajduje się kilkanaście różnego

Wiadomości 0 Comments

NIETRZEŹWI KIERUJĄCY W RĘKACH RYBNICKICH STRÓŻÓW PRAWA

Nie ma dnia by rybniccy policjanci nie zatrzymali kierującego po użyciu alkoholu lub będącego w stanie nietrzeźwości. Po raz kolejny apelujemy o rozsądek i rozwagę na drodze. Wsiadając za kierownicę

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!