Huśtawka – jak zrobić?

Huśtawka – jak zrobić?

Jeżeli mamy dzieci i ogród, zdecydowanie nie może w nim zabraknąć huśtawki. Zapewni ona im nie lada frajdę, a jeśli ją odpowiednio zaprojektujemy będzie służyła także dorosłym do chwili relaksu i zapomnienia. Jak zatem ją zrobić?

W pierwszej kolejności należy zaprojektować konstrukcję. Stosunkowo najprostsza do wykonania jest huśtawka swym kształtem przypominająca literę A. Pod uwagę należy wziąć także miejsce jej umieszczenia. Zanim przystąpimy do prac, trzeba także skompletować wszystkie niezbędne materiały.

Huśtawka drewniana

Nie ma co ukrywać, iż najpopularniejszym materiałem, z którego buduje się huśtawki, jest drewno. Pięknie komponuje się ono bowiem z roślinnością ogrodową i jest łatwe w obróbce. Jeżeli nie jesteśmy wprawieni w wykonywaniu tego typu budowli, warto postawić na prostą, acz stabilną konstrukcję.

Huśtawka powinna opierać się na dwóch trójkątnych podporach. Aby zadbać o ich stabilność, należy umieścić na każdej dodatkową belkę poprzeczną oraz zastrzały usztywniające. Otrzymamy wówczas dwie konstrukcje przypominające literkę A, które powinny być od siebie oddalone o około 200 cm.

Następnie umieszczamy na nich belkę, która pełni funkcję stabilizującą. To na niej właśnie zawiesimy huśtawkę. Aby huśtawka była bezpieczna, należy zabetonować podpory w gruncie. Wówczas zminimalizujemy ryzyko przewrócenia się huśtawki, nawet przy dużych obciążeniach.

Niezwykle ważną kwestią jest to, aby podłoże pod huśtawką ogrodową było miękkie. Konstrukcję najlepiej zatem ustawić na trawniku. Dobrym rozwiązaniem jest również wysypanie w jej obrębie grubej warstwy piasku. Będzie ona pełniła funkcję amortyzatora w razie upadku.

Konieczne jest także zaimpregnowanie wszystkich belek użytych w trakcie budowy huśtawki. W tym celu szczególnie przydatna okaże się farba do drewna. Podczas jej wyboru zwróćmy jednak uwagę, czy jest ona przystosowana do użytku zewnętrznego. Powinna ona:

  • być odporna na wilgoć,
  • nie blaknąć pod wpływem promieni słonecznych,
  • zabezpieczać drewno przed szkodnikami.

Tylko spełniając powyższe kryteria farba do drewna będzie w stanie ochronić huśtawkę przed szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych. To zaś pozytywnie wpłynie na jej trwałość.

Huśtawka z metalu

W ogrodach spotkać możemy się również z huśtawkami metalowymi. Rozwiązanie to występuje jednak rzadziej, gdyż wymaga umiejętności spawania. Niemniej, huśtawka wykonana z metalu odznacza się bardzo dobrą trwałością oraz odpornością na uszkodzenia mechanicznie. Ma również niepowtarzalny wygląd.

Podobnie jak w przypadku huśtawki z drewna w pierwszym kroku należy wykonać dwie boczne podpory w kształcie zbliżonym do trójkąta. Użyć możemy w tym celu stalowych rur lub profili. Ważne jest to, aby miały odpowiednią grubość. Miejsce ich przecięcia należy dobrze zespawać.

Każda z bocznych podpór powinna zostać wyposażona w poprzeczną rurkę, dzięki czemu zyskamy stabilną konstrukcję w kształcie litery A. Na odporach należy umieścić belkę, na której zawiesimy huśtawkę. Miejsca łączenia się metalowych elementów należy zespawać.

Zanim jednak przystąpimy do konstruowania huśtawki, upewnijmy się, że metalowe elementy nie mają jakichkolwiek zadziorów, które mogłyby stwarzać zagrożenie podczas huśtania. Dla bezpieczeństwa warto zatem przeszlifować wszystkie części z metalu. W tym celu warto użyć szlifierki. Papier ścierny może nie być bowiem aż tak dokładny.

Również i w przypadku huśtawki z metalu potrzebujemy solidnych fundamentów, aby konstrukcja nie przewróciła się. Nie mniej istotne jest jej zabezpieczenie przed rdzą. Dobrym rozwiązaniem będzie w tym przypadku farba do metalu o właściwościach antykorozyjnych. Sprawi ona również, że huśtawka będzie estetycznie wyglądać.

Samodzielne skonstruowanie huśtawki z drewna lub metalu jest możliwe. Potrzebujemy jednak odpowiedniego projektu. Równie ważne jest skompletowanie wszystkich niezbędnych materiałów i narzędzi. Wówczas prace budowlane przebiegną sprawnie. Aby jednak huśtawka służyła nam przez kilka sezonów, konieczne jest jej odpowiednie zabezpieczenie przed wpływem czynników zewnętrznych.

Previous Groźne zderzenie na ulicy Wodzisławskiej
Next Śmiertelne potrącenie pieszej w Bełku

Może to Ci się spodoba

Wiadomości 0 Comments

PIERWSZY WEEKEND WAKACJI NA RYBNICKICH DROGACH

Za nami pierwszy weekend wakacji. Od piątku na rybnickich drogach doszło kilkunastu zdarzeń drogowych. Policjanci zatrzymali 5 nietrzeźwych kierujących. Po raz kolejny apelujemy do kierujących o rozsądek i przypominamy, że

Wiadomości 0 Comments

ZAGINĄŁ ADAM KLYSZCZ

Rybniccy policjanci poszukują zaginionego ADAMA KLYSZCZA. Mężczyzna po raz ostatni był widziany 11 września 2017 roku około 8.30. Każdy, kto ma informacje na temat jego aktualnego miejsca pobytu proszony jest

Wiadomości 0 Comments

Zbiórka krwi przed rybnicką komendą – policjanci zapraszają

Policyjny Klub Honorowych Dawców Krwi działający przy Stowarzyszeniu HDK im. ks. Józefa Niedzieli, zaprasza Państwa do wzięcia udziału w akcji oddawania krwi. Dzisiaj tj. 6 marca 2017 r. Ambulans Regionalnego

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!