Jak czyścić biżuterię z kamieniami

Jak czyścić biżuterię z kamieniami

Czego potrzebujesz do czyszczenia biżuterii z kamieniami szlachetnymi? Dla wielu sztuk, łagodny detergent, ciepła woda i miękka szczotka to dobry początek. Zanim jednak zdecydujesz się na samodzielne czyszczenie swojej kolekcji, lub nawet pozostawisz ją profesjonalnej jubilatce, dodaj do niej trochę gemmologii. Nasza seria artykułów o pielęgnacji kamieni szlachetnych pomoże Ci dokonać najlepszego wyboru i pokaże, jak bezpiecznie czyścić biżuterię z kamieniami szlachetnymi.

Zanim zaczniesz sprzątanie, poznaj swoje kamienie szlachetne

Czy kamienie w Twojej biżuterii zostały prawidłowo zidentyfikowane? Różne kamienie mają różne właściwości fizyczne. Oznacza to, że mogą one reagować w bardzo różny sposób na ciepło, światło, kwasy i zadrapania.

Wysoka twardość nie oznacza, że klejnot jest odporny na wszystkie rodzaje ekspozycji.

Nie należy zakładać, że odporność klejnotu na jeden rodzaj ekspozycji jest taka sama dla wszystkich rodzajów ekspozycji. Twardość jest powszechnie określane jako fizyczna jakość dla kamieni szlachetnych, a te, które zajmują wysokie pozycje w skali Mohsa, takich jak diamenty, rubiny i szafiry, są cenione wybory dla biżuterii. Jednak wysoki wynik Mohs nie sprawia, że kamień szlachetny jest niezniszczalny. Twardość to zdolność do opierania się zadrapaniom i nic więcej. Na przykład, diamenty mają największą twardość spośród wszystkich naturalnych materiałów. Mogą jednak posiadać wtrącenia i początkowe rozszczepy, które mogą mieć niefortunne reakcje na ciepło lub mechaniczne czyszczenie.

Zabiegi i ulepszenia kamieni szlachetnych

Zabiegi z wykorzystaniem kamieni szlachetnych mogą poprawić wygląd, ale mogą również negatywnie wpływać na niektóre procesy czyszczenia. Na przykład, sprzedawcy kamieni szlachetnych czasami wypełniają olejami drobne pęknięcia w szmaragdowych klejnotach. Poprawia to przejrzystość szmaragdowych kamieni. Jednakże, wystawienie szmaragdu poddanego obróbce olejem na działanie ciepła lub czyszczenie ultradźwiękowe może go uszkodzić.

Zalecenia dotyczące czyszczenia biżuterii z kamieniami szlachetnymi w domu

Kiedy już zidentyfikujesz swoje klejnoty, skonsultuj się z naszym przewodnikiem pielęgnacji kamieni szlachetnych, aby dowiedzieć się, jak czyścić biżuterię. Jeśli czyszczenie delikatnym detergentem w domu jest najlepszym sposobem, oto kilka zaleceń:

  • Większość przygotowanych komercyjnie środków do czyszczenia biżuterii jest bezpieczna, ale należy uważać na te, które zawierają amoniak lub substancje chemiczne, które mogą uszkodzić wrażliwe klejnoty, takie jak perła lub bursztyn.
  • W pierwszej kolejności pozwólmy biżuterii namoczyć się na kilka chwil w roztworze ciepłej wody i łagodnego detergentu lub środka czyszczącego.
  • Do delikatnego szorowania biżuterii użyj miękkiej szczotki.
  • Ogolona zapałka lub wykałaczka jest dość dobra w wyłapywaniu nagromadzeń, ale nie bądź zbyt surowa. Cierpliwość się opłaca.
  • Kiedy skończysz szorowanie, zanurz biżuterię z powrotem w roztworze na jedno ostatnie zwilżenie. Następnie spłucz w ciepłej, bieżącej wodzie, najlepiej o tej samej temperaturze co roztwór. Radykalne zmiany temperatury są niebezpieczne i należy ich unikać.
  • Wstrząsnąć lub przedmuchać biżuterię, aby usunąć nadmiar płynu, a następnie delikatnie wypolerować miękką, niestrzępiącą się szmatką lub irchą.

Oto sztuczka jubilera, aby uniknąć płynnych plam na klejnocie lub otoczeniu metalu szlachetnego. Dozuj szmatki i zanurz kawałek biżuterii w łóżku z suchymi wiórami klonowymi. Po wyschnięciu, zdmuchnij wióry. Kawałek będzie wolny od plam z wody. Technika zrębków drzewnych najlepiej sprawdza się w przypadku dużych klejnotów.

http://mikana.com.pl/zloto/sposoby-czyszczenia-zlotej-bizuterii-z-kamieniami/pxi_nmgv

Previous Tłumaczenie witryny na język niemiecki
Next Jak działa gaźnik samochodowy?

Może to Ci się spodoba

Life&Style 0 Comments

Jakie są objawy uzależnienia od dopalaczy?

Nowe substancje psychoaktywne i nielegalne („dopalacze”) to substancje syntetyczne, które zostały opracowane w celu naśladowania skutków innych nielegalnych narkotyków, takich jak kokaina i ecstasy/MDMA, a nawet leki wydawane na receptę.

Life&Style 0 Comments

5 ważnych zalet stanowiska do pobierania krwi i iniekcji

Stanowisko do pobierania krwi i iniekcji dostępne w ofercie U.B.M. KOTASIŃSKA to wysokiej klasy wyposażenie medyczne, którego zalety doceniane są w wielu laboratoriach, gabinetach prywatnych i przychodniach publicznych wykonujących badania

Life&Style 0 Comments

Dieta samuraja. Na czym polega? – co warto wiedzieć

Program żywienia, mający swój początek w odżywianiu się japońskich wojowników, nazywa się dietą samuraja. Podstawowymi jej składnikami są bezglutenowe zboża, jaja, mięso, oliwa, owoce, ryby dobrej jakości oraz warzywa. Na

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź