Trzy rzeczy, których nie możesz wiedzieć o papierze

Trzy rzeczy, których nie możesz wiedzieć o papierze

Oto kilka myśli na temat natury papieru, które pomogą Ci w podjęciu rozważnych decyzji o zakupie i wydruku.

Niestandardowe drukowanie na papierze kolorowym zmienia kolory atramentu

Podczas drukowania na białym papierze, białe podłoże odbija światło z powrotem do przeglądarki, nie zmieniając go. Nie dodaje on ani nie odejmuje niczego od światła otoczenia, z wyjątkiem sytuacji, gdy rzeczywiste farby drukarskie stosowane w handlu zapewniają kolor. Natomiast w przypadku drukowania na papierze kolorowym, podłoże zmienia odcienie tuszu. Na przykład żółty lub beżowy papier dodaje żółtawy odcień do drukowanych na nim atramentów.

Dlatego może się zdarzyć, że nie dostaniesz tego, czego oczekujesz, gdy Twoja praca wróci od niestandardowego dostawcy usług poligraficznych i na pewno nie zobaczysz na ekranie obrazu, który będzie wyglądał dokładnie tak, jak końcowy produkt drukowany. Jeśli Twoja broszura lub broszurka zawiera zdjęcia ludzi, ich koloryt skóry może być mniej niż atrakcyjny.

To jednak nie znaczy, że nie powinieneś drukować na kolorowym materiale. Aby uzyskać dokładniejszy obraz tego, jak będzie wyglądał produkt końcowy z nadrukiem, można wykonać odbitkę próbną na próbce podłoża papierowego.

Jeśli nie podoba ci się to, co widzisz, masz wybór. Zwrócenie się do dostawcy usług drukarskich z prośbą o dodanie podkładu z nieprzezroczystego białego atramentu na kolorowym podłożu pod zdjęciami zapewni, że papier będzie odbijał wszystkie długości fal światła równomiernie, a tym samym nie będzie dodawał odlewu barwnego do procesu farb używanych na zdjęciach.

Papier jest dotknięty przez swoje otoczenie

Papier jest organiczny. W związku z tym wpływa na niego temperatura i wilgotność otoczenia. Wiedza na ten temat i uwzględnienie warunków otoczenia w transporcie i przechowywaniu papieru jest ważne, jeśli nie chcesz mieć nieoczekiwanych wyników podczas niestandardowego procesu drukowania.

Mówiąc dokładniej, włókna tworzące arkusz papieru mogą zmieniać grubość nawet do 300 procent w zależności od wilgotności. Ponadto, takie samo rozszerzanie się włókien papieru w wilgotnych warunkach może powodować nierównomierny wzrost lub rozszerzanie się papieru w jego długości i szerokości. Ponieważ papier rozszerza się bardziej wzdłuż wymiaru prostopadłego do ziarna (tzw. cross grain), może „rosnąć” trzy razy bardziej w tym kierunku niż w kierunku równoległym do ziarna. Może to siać spustoszenie w Twoich planach druku.

Ponadto, ekspozycja na światło może zmienić kolor papieru, a także wpłynąć na proces jego starzenia się.

Aby uniknąć problemów, należy transportować i przechowywać papier w odpowiednich warunkach temperatury i wilgotności oraz upewnić się, że papier jest odpowiednio owinięty, aby uniknąć ekspozycji na światło. Producent papieru lub drukarka może wyjaśnić konkretne wymagania dotyczące wybranego materiału papierowego. Będą się one różnić w zależności od rodzaju papieru używanego do różnych celów.

(Na przykład, papier używany do druku kserograficznego jest idealnie przechowywany przy wilgotności 30 procent w temperaturze 20 stopni Celsjusza (68 stopni fahrenheita), natomiast papier do druku offsetowego jest idealnie przechowywany przy wilgotności 50 procent w temperaturze 20 stopni Celsjusza. Ze względu na wysoką temperaturę stosowaną w druku laserowym, papier do druku ksero lub cyfrowego preferuje niższą wilgotność względną).

Na koniec należy zaplanować dostarczenie papieru do drukarki z odpowiednim czasem na dostosowanie go do temperatury i wilgotności w tłoczni. (Może to potrwać 24 lub więcej godzin, w zależności od różnicy między temperaturą wewnętrzną i zewnętrzną).

Papier niepowlekany lepszy niż powlekany materiały do oprawy klejowej

Kiedy perfekcyjnie oprawiasz książkę do druku, introligatornia zwykle ściera grzbiet zestawionych podpisów prasowych, aby klej mógł wsiąknąć do papieru. Poprawia to przyczepność kleju, dzięki czemu strony nie wypadają z książki.

Kiedy używasz niepowlekanego arkusza do swojej książki do druku, papier jest zarówno szorstki, jak i bardziej chłonny niż powlekany arkusz prasy. Dlatego też klej ma większą powierzchnię do chwytania i utrzymywania. Wzmacnia to oprawę. Powlekany arkusz do druku (błyszczący lub tępy) ma natomiast gładką powierzchnię i dlatego nie zapewnia tak dużej powierzchni jak niepowlekany arkusz do druku, aby klej mógł się trzymać.

Oto dwa sposoby, aby przeciwdziałać temu ograniczeniu i wzmocnić połączenie klejowe, jeśli wybierzesz materiał powlekany do perfekcyjnie oprawionej publikacji, takiej jak książka drukowana lub magazyn:

Używaj cięższego, a nie lżejszego papieru do drukowania.

Użyj kleju na zimno, a nie kleju termotopliwego, aby oprawić drukowany produkt.

Omówić te opcje z drukarką książki. On może mieć inne pomysły, jak również.

Więcej na http://biuroweurzadzenia.pl/

Previous Jak umyć samochód?
Next Przewodnik dla początkujących do laserowego usuwania owłosienia

Może to Ci się spodoba

Life&Style 0 Comments

Dieta samuraja. Na czym polega? – co warto wiedzieć

Program żywienia, mający swój początek w odżywianiu się japońskich wojowników, nazywa się dietą samuraja. Podstawowymi jej składnikami są bezglutenowe zboża, jaja, mięso, oliwa, owoce, ryby dobrej jakości oraz warzywa. Na

Life&Style 0 Comments

Cateringi dietetyczne uratowały mi życie. Dzięki nim jem regularnie i zdrowo

Intensywny tryb życia nie jest dla aktorki przeszkodą w zdrowym odżywianiu. Gwiazda nie ma czasu na samodzielne przygotowywanie posiłków, korzysta jednak z cateringu dietetycznego. Twierdzi, że dzięki temu wyrobiła w sobie nawyk regularnego jedzenia pięciu posiłków

Life&Style 0 Comments

Przewodnik dla początkujących do laserowego usuwania owłosienia

Laserowe usuwanie owłosienia: wszyscy mamy co do tego pytania. Ile to kosztuje? Czy to boli? Jak to działa? Czy jest skuteczne? Czy jest tego warte? Ten artykuł odpowiada na te

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź